Zapraszamy do biblioteki szkolnej!
Kiermasz książek nadal trwa!
#nakreceninaczytaniezksiegarniatuliszkow #ksiegarniatuliszkow
Zapraszamy do biblioteki szkolnej!
Kiermasz książek nadal trwa!
#nakreceninaczytaniezksiegarniatuliszkow #ksiegarniatuliszkow
W miniony piątek wszystkie klasy 8 wybrały się na spektakl pt.”Kolumbowie”, który był przedstawiony przez Narodowy Teatr Edukacji. Było to piękne opowiadanie o młodym pokoleniu skazanym i straconym przez okrutny los.
„Lecz zaklinam: niech żywi nie tracą nadziei
I przed narodem niosą oświaty kaganiec;
A kiedy trzeba, na śmierć idą po kolei,
Jak kamienie, przez Boga rzucane na szaniec!”
Juliusz Słowacki, „Testament mój”.
W tym samym dniu klasy 2a, 2b i 4b pojechały do Krotoszyna na przedstawienie edukacyjne pt. "Ten inny".
,, Dzisiaj naszej szkole ślubować pragniemy,
że zawsze pilnymi uczniami będziemy,
że chętnie będziemy wiedzę zdobywali
i nowe talenty w sobie odkrywali,
że będziemy swoje obowiązki znać,
by być godnym uczniem - bo nas na to stać!"
27 października w naszej szkole odbyła się uroczystość - pasowanie na ucznia.
W tym dniu pierwszaki stały się pełnoprawnymi uczniami Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Cieszkowie.
Gratulujemy!
Dnia 24.10.2022r. gościliśmy w murach naszej szkoły Ekscelencję Księdza Biskupa Łukasza Buzuna. Biskupowi towarzyszył Ksiądz Proboszcz Piotr Strykowski, Wójt Gminy Cieszków - Pan Ignacy Miecznikowski, Radni Gminy Cieszków oraz zaproszeni goście.
Wyjątkowego Gościa uroczyście przywitały Pani Dyrektor Iwona Felisiak wraz z Panią Wicedyrektor Agatą Bełzą.
Klasa 8a, z pomocą opiekunów i uczniów z innych klas, przygotowała uroczysty apel, by uczcić pamięć o patronie naszej szkoły - Januszu Kusocińskim. Za program artystyczny odpowiedzialni byli: pani Danuta Jóskowiak, pani Kamila Mikołajczyk i pan Jarosław Adamski,a dekoracje wykonała pani Beata Bielawska.
W tym wyjątkowym dniu zrozumieliśmy znaczenie słów wypowiedzianych przez Janusza Kusocińskiego: „Kształcić duszę cnotami, umysł słowami, a ciało sportem”.
Jak pisze Gazeta Lokalna Krotoszyn:
„21 października w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Cieszkowie odbyła się uroczystość, w trakcie której uhonorowano pary świętujące 50-lecie swojego związku małżeńskiego. Jubilatom wręczono medale nadawane przez prezydenta RP. […] W części artystycznej uroczystości wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Cieszkowie.”
Dziękujemy! Uczniowie, którzy występowali w części artystycznej:
Fotorelacja z wydarzenia.
W poniedziałek 17 października zakończyliśmy zbiórkę kasztanów, które przeznaczone zostaną na pokarm dla zwierząt leśnych.
To już kolejny rok współpracy z panem Zdzisławem Musiałem i Kołem Łowieckim ,,Diana".
Minisamorząd i Klub ,,Wiewiórka" dziękuje wszystkim, którzy włączyli się w akcję!
Fotorelacja z wycieczki klas 2a i 2b do Państwowej Straży Pożarnej w Miliczu!
W niedzielę 16 października 2022 r. obchodziliśmy w Polsce XXII Dzień Papieski, który w tym roku przebiegał pod hasłem „Blask Prawdy (Veritatis Splendor)”.
Uczniowie naszej szkoły uczcili ten dzień odśpiewaniem „Barki” ulubionej pieśni Ojca Świętego.
14.10.2022r. DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
"Czternastego października
wpisujemy do dziennika
dobre stopnie wszystkim,
co pracują w szkole!"
Fotorelacja z uroczystego apelu z okazji Dnia Edukacji Narodowej 13.10.2022r.
Zapraszamy do udziału w akcji "Kasztanki dla hospicjum"!
Akcję koordynuje klasa 8a: Aleksandra Darowska i Julia Pondel.
Kasztany przynosimy do sali nr 18.
Pomagajmy!!!
We wtorek 4 października w naszej szkole obyły się demokratyczne wybory do Samorządu Uczniowskiego. W głosowaniu wzięli udział wszyscy obecni uczniowie klas 4-8.
W roku szkolnym 2022/2023 w skład prezydium Samorządu Uczniowskiego weszły cztery osoby o największej liczbie głosów:
Przydział czynności w roku szkolnym 2022/2023 zostanie ustalony na zabraniu prezydium Samorządu Uczniowskiego.
Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy !
„Zabaw - tylko najweselszych,
Przygód - tylko najciekawszych
…i butów - takich, co najlżejsze,
W których wszędzie mógłbyś dotrzeć!”
Te serdeczne życzenia składamy wszystkim chłopakom z naszej szkoły!
klasy I-III
Minisamorząd Uczniowski zorganizował wybory na najsympatyczniejszego kolegę wśród uczniów z klas 1-3.
W tym roku został nim Szymon Kuś!
Serdecznie gratulujemy tak wspaniałego tytułu!!!
W środę, na wycieczce do Kopalni Złota w Złotym Stoku, 6a, 6b i kilkoro uczniów z innych klas dopadła prawdziwa gorączka złota!
Co zwiedziliśmy?
Kopalnię Złota w Złotym Stoku,
Sztolnię Ochrową,
Średniowieczną Osadę Górniczą.
Dodatkową atrakcją było płukanie złota – niektórzy uczniowie wrócili do szkoły bogatsi…nie wiemy czy w prawdziwe złoto, ale na pewno bogatsi o nowe doświadczenia!
Dnia 27 września uczniowie z klas 2a, 2b i 3a wybrali się na wycieczkę do Lubinia. Dzieci zwiedziły Centrum Edukacji Przyrodniczej oraz Park Leśny, w którym znajduje się muzeum historii , dawna strzelnica artylerii oraz park linowy.
Poznajcie kandydatów do Rady Samorządu Uczniowskiego:
Laura Boguta – 4a
Anna Gbiorczyk – 4b
Pola Łukowiak – 4b
Adrianna Roszczak – 4b
Jagoda Plucińska - 5b
Norbert Tyliszczak – 6a
Agata Wysogląd – 8a
Nadia Romanowicz – 8a
Uwaga! Edycja! W wyborach biorą udział także:
Anna Choma - 4a
Katarzyna Rynkiewicz - 6a
Adrianna Grzegorek - 6a
Laura Gbiorczyk - 6b
Karolina Musiałowska - 8b
Gabrysia Rynkiwicz - 8c
Wybory już w przyszłym tygodniu!
W minioną środę 21 września naszą szkołę odwiedzili wyjątkowi goście – ekipa z „Mobilnych Laboratoriów Przyszłości”.
Eksperci z laboratoryjnym sprzętem, przez kilka godzin, prowadzili zajęcia dla uczniów klas 4 i 5. Prowadzący program „Laboratoria Przyszłości” stawiają na praktykę, a nie na teorię, toteż lekcje prowadzone w ramach tego programu były kreatywne, interesujące i aktywizujące.
Dzieci miały możliwość poznania sprzętu jakim jest drukarka 3D. Dzięki tej maszynie wykonały breloczki ze swoimi imionami. Dowiedzieliśmy się także czym jest sztuczna inteligencja i jak jest wykorzystywana w naszym życiu codziennym.
Projekt „Mobilne Laboratoria Przyszłości” realizowany jest przy wsparciu Instytutu Badań Edukacyjnych, Ośrodka Rozwoju Edukacji oraz Centrum GovTech.
Wycieczka na Ostrów Lednicki i do skansenu w Dziekanowicach 15.09.2022r
W czwartek 15 września pojechaliśmy (37 uczniów z klas IVa, IVb oraz VIIIb) na wycieczkę, której celem było odwiedzenie Ostrowa Lednickiego i skansenu w Dziekanowicach.
Najpierw opowiemy o Ostrowie Lednickim. Na wyspę dawno temu mówiło się ostrów. Stąd właśnie wzięła się nazwa tego miejsca- Ostrów Lednicki. Lednicki zaś dlatego, że leży na Jeziorze Lednickim. Aby tam dotrzeć, musieliśmy popłynąć kilkaset metrów promem. Przed wejściem na teren grodziska witał nas posąg Mieszka I.
Gdy dopłynęliśmy, zobaczyliśmy trzy postacie na koniach przedstawiające księcia Bolesława Chrobrego, biskupa Radzima Gaudentego i Cesarza Ottona III. Później poszliśmy obejrzeć makietę całego Ostrowa.
Widzieliśmy równieżpieczołowicie zrekonstruowaną kurną chatę czyli chatę bez komina. Przy chatach rosło to, co przed wiekami: fiołki,chrzan, ślaz, lebiodka , bylica, piołun i mydlnice lekarskie. Można było zajrzeć do środka chat. Zadziwiła nas prostota tych domów i ubóstwo ich mieszkańców.
Zobaczyliśmy także bardzo starą kaplicę z basenikiem chrzcielnym. To tam Mieszko I przyjmował chrzest. W dawnych czasach chrzczono wyłącznie dorosłych i to tylko w Wielką Sobotę. To tu zaczęła się Polska. Widzieliśmy równieżokazały dzwon i dwie rzeźby przedstawiające księcia Mieszka trzymającego krzyż i jego żonę, Dobrawę, trzymającą Pismo Święte. Mijaliśmy rzeźbę patrona naszego kraju- św. Wojciecha. Pod koniec podeszliśmy do zagrody z owcami i gęsiami.
Następnie pojechaliśmy do skansenu wsi wielkopolskiej w pobliskich Dziekanowicach. Można było wejść do środka drewnianych, krytych słomianą strzechą chat i stodół, aby zobaczyć, jak kiedyś mieszkali ludzie. W chatach były niewielkie łóżka, dużo świętych obrazów, piece i żelazka na węgiel oraz mnóstwo starych rzeczy, których nazw mało kto dziś pamięta.. Chaty nie były duże, a zdarzało się że w jednym takim domu mieszkało po dziesięć osób. Tylko bogaci ludzie mieli płoty ze sztachet. Większość była pleciona z gałęzi.. W dawnych czasach ludzie na wsi żyli bardzo biednie. Przy domach rosły dawne odmiany jabłek i śliw. Widzieliśmy także wiatraki, w których mielono ziarna na mąkę, choć w każdej prawie chałupie stały też żarna czyli kamienne młynki do mielenia ziaren na mąkę.
Stamtąd było widać Jezioro Lednickie,przez którewcześniej płynęliśmy promem na „Wyspę Władców”.Gdy wracaliśmy do Cieszkowa, wstąpiliśmy na posiłek do McDonald’a.
Wycieczka bardzo się nam podobała, a miejsca, które odwiedziliśmy, warte były zobaczenia. Z niecierpliwością czekamy na kolejne takie wycieczki.
Wycieczkę zorganizował i oprowadzał nas pan Zbigniew Mroczek, a opiekowała się nami pani Leokadia Kosińska. Dziękujemy.
Anna Choma i Stanisław Bichajłoz klasy 4a
Serdecznie zachęcamy do udziału w projekcie.
W związku z informacją jaką otrzymaliśmy od Instytucji Zarządzającej uruchamiamy projekt"Gmina Cieszków stawia na wysoką jakość edukacji ogólnej!".Tym samym, aby wziąć udział w projekcie należy zapoznać się załączonymponiżej Regulaminem rekrutacji i uczestnictwa.Przedkładamy również pozostałe niezbędne dokumenty rekrutacyjne, które można pobrać,wypełnić, a następnie złożyć w odpowiedniej szkole podstawowej na terenie naszej Gminy.Dokumenty są również dostępne na miejscu w każdej ze szkół podstawowych.
Serdecznie zachęcamy do udziału w projekcie.
Dokumenty do pobrania (format .doc):
Powered by aSc EduPage